NOVO: Ivanka Cvitan "Skale za slobodan pad"

OBJAVLJENO: četvrtak, 13.01.2022.
Skale za slobodan pad - naslovnica

U Biblioteci Poezije HDP-a izašla je nova knjiga Ivanke Cvitan „Skale za slobodan pad“.

Urednica: Monika Herceg

Cijena: 80,00 kn

 

 

O knjizi:

Od poziva na duboko disanje i svjesnost vlastitog bića do bolnog sudara sa sadašnjicom, kroz poeziju Ivanke Cvitan proživljava se punina života. Pjesme su za Cvitan i biografija, i djetinjstvo, propitivanje vlastite snage. Ta poezija je i potraga za vlastitim identitetom, borba za nježnost. U poetici Ivanke Cvitan fino je tkanje uzora, ali samo naslanjanje na pročitano ju ne opterećuje, ona jasno označava svoje područje, gradi vlastitu poetiku koja sjajno komunicira s kanonskim pjesnicima i dugom regionalnom pjesničkom poviješću. Cvitan proživljava kupanje u buretu, čuje didin glas, donosi nam i trešnje svog djetinjstva, svoje prve emocije i povezuje sadašnjost u kojoj njeni stihovi izgrađuju taj svijet s djetetom koji je taj isti svijet naslućivalo. Ipak, osim samog čuđenja prema svijetu, pronalazimo u zadnjem ciklusu knjige i otpor prema onom što nas boli, pokušaj borbe riječima za dostojanstvenu budućnost.

 

O autorici:

Ivanka Cvitan (Split, 1961.) svoju je poeziju objavila u zajedničkoj nagrađenoj zbirci „Ostaje mi poezija“ 1985., u samoobjavljenoj knjizi „Usprkos svemu smo isti“ 2018., na internetskim portalima i u nekoliko časopisa.