Ivana Bodrožić dobitnica Nagrade Meša Selimović

OBJAVLJENO: ponedjeljak, 11.10.2021.
Nagrada Meša Selimović

Nagrada Meša Selimović za najbolji roman objavljen na govornom prostoru Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Srbije u 2020. godini dodijeljena je našoj članici Ivani Bodrožić za roman “Sinovi, kćeri”.

Takvu je odluku donio prosudbeni žiri koji su ove godine činili dosadašnji dobitnici Semezdin Mehmedinović, Senka Marić, Ivica Đikić, Milorad Popović i Mirjana Đurđević, priopćeno je.

Na svečanoj dodjeli ove ugledne nagrade u subotu u Tuzli, predsjednik žirija Semezdin Mehmedinović rekao je kako Ivana Bodrožić u romanu “opisuje kolaps intime u porodici, opisuje društvo neslobode, opisuje prirodu konzervativnog sistema u kojem je drukčije i manjinsko izloženo nasilnoj kontroli isključivanja”. 

U užem izboru za ovogodišnju nagradu bili su i romani “Kontraendorfin” Svetislava Basare, “Putujuće kazalište” Zorana Ferića, “Posavljak: Izvedeni iz kičmi” Amile Kahrović te “Mladenka kostonoga” Želimira Periša.