Dorta Jagić dobitnica nagrade Višnja Machiedo za najbolje književno-esejističko djelo

Dorta Jagić

Naša uvažena članica Dorta Jagić dobitnica je književne nagrade Višnja Machiedo za knjigu "Veće od kuće". Nagradu je dodijelio Hrvatski P.E.N. centar za najbolje književno-esejističko djelo nastalo 2018. godine na hrvatskom jeziku i u hrvatskoj produkciji. 

Žiri u sastavu Tomica Bajsić, Nadežda Čačinović, Mladen Machiedo, Tonko Maroević i Sibila Petlevski ustvrdio je u obrazloženju kako su ih tekstovi Dorte Jagić privukli svojom 'lirskom dimenzijom i živom neposrednošću, iskustvenom podlogom i mudrom nepretencioznošću'.

Dobitnica svoje djelo smatra 'pohvalom čuđenju', odnosno onime što doživljava od malena i nastavilo se do danas - čuđenju nad stvarima, 'nekim rubnim koje skrivaju u sebi ogromne dubine, opsege, širine, duljine i vabe na istraživanje što znače kulturološki, povijesno, kao što su kava, kišobran, kolodvor, aerodrom...'