Dnevnik iz karantene: DORTA JAGIĆ

Dorta

Pjesme i crtice

 

Tri dnevničke crtice

 

Lica krijesnice

Ovih dana razmišljam o licima tzv. "prepersa", svakovrsnih modernih odmetnika,  pustinjaka i plemena civilizacijskih pobunjenika, tvrdokornih lonera što žive off-grid, u goloj prirodi: uglavnom radikalnih survajvera. Vjerujem da ta lica, zajedno s krijesnicama koje kod njih nisu izumrle, ovih dana sjaje i u mraku. Od ponosa. "Jesmo vam rekli!"

 

Oči bez očiju

jaje na oko, ništa drugo. ljudi misle da su jako okata bića i ponavljaju deklamiraju pjevaju govore da da pusti ja vjerujem samo u ono što vidim i onda dođe biće bez očiju, a nevidljivo našim očima punima razuma, ukrcava nam se iza očiju i kliče sljepilu.
a jedan skromni morski račić, modrooki kozorepac, prepoznaje čak 16 kanala svjetlosti. i šuti. u odnosu na nas kozorepac je svevid. mi "čitamo" i dokazujemo svijet sa samo 4 kanala. dok si nismo, eh kasno, dodali oči mikroskopa. i bojimo se, durimo se kad nas ponizuje bićence koje ne vidimo i još k tomu nosi krunu.

 

Antiseptik

Sjedim i navirujem se, snimam prizore kao babski dron. Prolaznici dobro rade prolaženje, prolaze li prolaze. Drže se pravolinijskih putanja, nema čukljevastih palčeva da zanose u pogrešan smjer, nema krzmanja. Odlučne maske i rukavice.
Samo jedan prolaznik naglo probija iz orbite obavljanja. Krupan, prosijed muškarac s mafija-očalama naglo koči. Staje. Mačje oprezno primiče veliku ruku nasadu mirisnog grmlja uz rub parka. Pogladi granje, sitne iglice. Trapavo, jedva jedvice otkida grančicu, stalno se osvrćući. Dobro, nitko ne gleda. Onda grančicu počne grubo trljuckati prstima i prinositi nosu.

Stoji tako minutu, udiše svoj antiseptik, izdiše oblačić strepnje i vidno smiren nastavlja dalje. Kako bi rekao moj Leon, ganuti manijak.

 

Tri pjesme

 

Sunce šuti

na balkonu je opservatorij
gledam u sunce, ono nema masku
sunce ne diše na pluća
ali diše, diše na sve nas koji
mi smo mu zrcalo od kože
koje crno zapari svojim žutim dahom
mi cikćemo i potamnimo a ono ostaje djevica
stara netaknuta djevica bez obaveza
kao kraljica Elizabeta I
koja se smijala žućkastim zubima
svemu i ničemu, govorila je kao i sunce
"video et taceo"
vidim i šutim

 

ako..., ostavite mi balkon otvoren

jučer je terasa kafića ispod moga balkona bila puna.
neki su ljudi pijuckali sve pijuckavo i jedni od drugih otimali zrnje vijesti. kljucali su pobacane riječi, koronizirali do besvijesti.
danas je terasa kafića ispod moga balkona prazna.
neki ljudi sad doma pijuckaju što je pijuckavo i kljucaju s poda ekrana, koroniziraju do besvijesti.
posvuda su balkoni otvoreni kao usta, sjede kafići na balkonima.
kljucaju nebo, kao golubovi.

 

Vrt u Veneciji

U okeru tvojih đonova punih drevnih trgova
I bez ijednog neporoznog zida
Blješte u noćnoj rasvjeti zubi tisuću rimskih robova,
Pozlaćeni sjekutići obalnih ljubavi svih
Onih prije nas, što su putovali
Ravno u snježno grlo sunčeve baklje
I umirivali pregrijano tkivo uma

Dok se s još neistraženim kostima deva u tijelu
Penjemo po dini noćnoga trga, sve smo što pleše
Sve što se omata oko kičme kao vuna
I mi plešemo tako da se
Sve što je tvrdo rastoči i zanjiše kao spojene stabljike nokta
Parmenida i zadnjeg djeteta svijeta.

Zagrlimo se kao stabla, i za robove se zatvori i zadnja
Okrutna, u gležanj neba upiruća piramida.

Mjesec pukne i mi zastanemo, gledamo u iznenadni vrt,
Mi mlada ponoćna kiša što lije s mjeseca
Ravno u grla muzikalnog bilja.

Kasnije gledamo s krovova i zvonika
Kako se u ormarima grada sva kužna raskoš prazni
lako, sama od sebe i kako se
bučno para ispeglano nedjeljno ruho
prvorazrednih gradskih vampira.

ponedjeljak, 23.3.2020.

Dorta Jagić

 

Biografija:

Dorta Jagić rođena je 1974. u Sinju. Diplomirala je na Filozofskom fakultetu Družbe Isusove (filozofija i religijska kultura). Piše poeziju, kratku prozu, putopise, dramske tekstove i kazališne kritike. Godinama vodi radionice pisanja poezije i prevodi s engleskog i njemačkog. Njezine su pjesme i priče prevođene na više od dvadeset stranih jezika u prestižnim književnim časopisima. Bila je gošća brojnih stranih rezidencija za pisce te međunarodnih festivala poezije. Radila je kao autorica i urednica na nekoliko domaćih i stranih projekata koji spajaju poeziju i druge umjetničke izraze, ples, dizajn i glazbu. Objavila je niz knjiga te je dobitnica brojnih domaćih i međunarodnih nagrada.